Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów

W dniu 17 marca 2016 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów we wsi Markowa k. Łańcuta.

Muzeum powstało w celu upamiętnienia tragedii, jaka rozegrała się we wsi Markowa w dniu 24 marca 1944 roku. Na skutek donosu policjanta z Łańcuta, Włodzimierza Lesia, hitlerowcy rozstrzelali polską rodzinę: Wiktorię (w 9. miesiącu ciąży) i Józefa Ulmów z sześciorgiem ich dzieci w wieku od ośmiu do dwóch lat (Stasiem, Basią, Władziem, Franiem, Antosiem i Marysią) oraz ukrywane przez nich rodziny żydowskie: Saula Goldmana z czterema synami, Goldę Grunfeld oraz Leę Didner z półtoraroczną córką.

W 1995 roku rodzina Ulmów otrzymała pośmiertne odznaczenie Sprawiedlimy Wśród Narodów Świata.

Zaproszenie dla Heleny Majewskiej, członkini rodziny Ulmów - babci Jakuba Majewskiego, ucznia naszego liceum - na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów, która odbyła się w dniu 20 listopada 2013 roku w Markowej.

image2image1 

 

z5

 Uczeń naszego liceum, Jakub Majewski - prawnuk brata Wiktorii Ulma z rodu Pietrzak, na tle drzewa genealogicznego swojej rodziny.

 

Dalsza część w opracowaniu.