Wydarzenia

14 500 nut – koncerty pamięci rzeszowskich Żydów

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia w ramach projektu „14 500 nut – koncerty pamięci rzeszowskich Żydów”. Podczas dwóch wieczorów 29 i 30 września 2018 upamiętnimy przedwojennych mieszkańców Rzeszowa. Koncerty odbędą się w budynku Biura Wystaw Artystycznych, czyli dawnej Synagodze Nowomiejskiej oraz kościele Dominikanów. Wyjątkowa jest idea projektu i koncertów.

Czytaj więcej: 14 500 nut – koncerty pamięci rzeszowskich Żydów

Zmarł Moshe Oster - "ostatni rzeszowski Żyd"

W 2013 roku zmarł Moshe Oster, ostatni przewodniczący Związku Żydów Rzeszowskich w Izraelu, autor wspomnień z lat wojny "Gehinom - znaczy piekło", uczestnik Marszów Żywych w Rzeszowie.

"Gehinom - znaczy piekło" - losy rzeszowskiego Żyda w czasie II wojny światowej

W 2013 roku ukazały się wspomnienia Moshe Ostera, rzeszowskiego Żyda, który przeżył II wojnę światową. Swoje losy wojenne opisał w dziele "Gehinom - znaczy piekło".

Obchody XV Dnia Judaizmu w Rzeszowie

W dniu 17 stycznia 2012 roku w Rzeszowie obchodzono XV Dzień Judaizmu. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia Medali „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, przyznanych pośmiertnie przez jerozolimski Instytut Yad Vashem.

Czytaj więcej: Obchody XV Dnia Judaizmu w Rzeszowie

"Zagospodarowanie przestrzeni wokół BWA w Rzeszowie"

Członkini grupy RAJSZA II -studentka Wydziału Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Rzeszowskim - Magdalena Fryz, obroniła pracę "Zagospodarowanie przestrzeni wokół BWA w Rzeszowie", która zainspirowana została historycznym otoczeniem synagogi (obecnie BWA).

Czytaj więcej: "Zagospodarowanie przestrzeni wokół BWA w Rzeszowie"

Spotkanie z Shlomo Wolkowiczem

28 stycznia 2009 r. w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z niezwykłym człowiekiem - Shlomo Wolkowiczem. Człowiekiem, który przeżył własną śmierć. Urodził się w 1925 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa, uczęszczał do szkoły we Lwowie.

Czytaj więcej: Spotkanie z Shlomo Wolkowiczem